Adım Adım Kalanşo Çiçek Açtırma! | Kalanşo Nasıl Çiçek Açtırılır?

Bugünkü konuğum Kalanşo Bitkisi. Özellilkle değinmek istediğim konu ise Kalanşo’nun tekrar çiçek açtırılması. (Kalanşo Nasıl Çiçek Açtırılır?)

Çoğu insan Kalanşo’yu yalnızca bir sezon yetiştirir ve sonra tekrar çiçeklenmeyince de bitkiyi kendi haline bırakır.

Kalanşo çiçek açtıktan sonra, ertesi yıl tekrar çiçek açması genellikle zordur. Ancak, bu içeriği okuduktan sonra aslında ne kadar basit olduğunu anlayacaksınız.

Bir Kalanchoe bitkisi, doğru koşullarda yılın herhangi bir zamanında çiçek açabilir. Bunun için; Kalanchoe’un aldığı ışık miktarını kontrol ederek, onu biraz çiçeklenmesi için teşvik etmemiz gerekir.

Kalanşolar gündüz süresinin uzamaya başlamasıyla birlikte Şubat ve Haziran ayları arasında çiçek açar.

Kalanşo

Fakat kalanşo bitkiniz artık çiçeklerle dolu değilse, tomurcuklanma olmuyorsa şimdi anlatacaklarımı uygulayarak bitkinizin çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun için 3 önemli adım var.

  1. Bitkinizi her gün yaklaşık 14 saat karanlık odada, geri kalan 10 saatte ise parlak ışıkta olacak şekilde , tomurcuklar görünene tutmalısınız.. Bu süre yaklaşık 1.5 ay kadardır.

Yani bitkinizi akşam 6 dan sabah 8 e kadar tam karanlıkta, sabah 8’den akşam 6 ya kadar da kuvvetli ışık alan bir ortamda tutacaksınız. Bunu isterseniz karton kutu ile de yapabilirsiniz. Akşam olunca bitkinizin üzerini karton kutu ile kapatın sabah olduğunda açın.

İşte bu kadar basit. Bitkiniz akşamları zaten karanlık bir oda da bulunuyorsa üzerini kapatmanıza gerek kalmayacaktır.

Kalanşolar, normal şartlarda gündüz süresi kısalmaya başlayana yani Kasım ayına kadar kış uykusuna yatar ve enerji depolamaya başlar. Kış aylarında gündüz süresi kısaldıkça tomurcuklanmaya başlar ve Şubat ayından sonra çiçeklenme başlar. Fakat siz bitkinizi yaz kış sürekli ışıklı ortamda tutarsanız asla çiçeklenmez.

  1. Bitkiniz tomurcuklanması için az su almalıdır. Sulamayı olabildiğince az yapmalısınız. Bitkiniz sağlıklı göründüğü sürece yaklaşık 1 ila 1.5 ay boyunca hiç su vermeyebilirsiniz. Eğer yapraklarda kuruma vs olursa az bir sulama yapabilirsiniz.
  2. Mümkünse bitkinin bulunduğu odada sıcaklık 15 ila 16 santigrat dereceyi geçmesin. Yani bitki kış mevsiminde olduğu gibi soğukluğu hissetmeli.

Yaklaşık 6 hafta yani 1.5 ay boyunca bu 3 maddeye uyabilirseniz bitkiniz kış uykusundan uyanacak ve çiçek vermeye başlayacaktır.

Bu koşullar sonrasında çiçek tomurcuklarını görür görmez bitkiyi daha parlak bir ışığa taşımalı, biraz besin veya gübre takviyesi yapmalı  ve sulamasına normal olarak devam etmelisiniz.

Ayrıca solmuş çiçekleri bitki üzerinde bırakmamaya çalışın. Böylece bitki enerjisini yeni çiçeklenme için harcayacaktır.

Evet bu konuyla ilgili anlatacaklarım bu kadar. Sorularınız olursa yorum bölümünden iletebilirsiniz. En kısa sürede cevaplamaya çalışacağım.

 

Yorum Bırakın