Petunya Bakımı | Petunya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Bu içeriğimde sizlerle Petunya bakımı konusunda tecrübelerimi paylaşacağım.

Petunyalar, olağanüstü çiçek açmaları ve uzun çiçeklenme dönemleri nedeniyle en popüler çiçeklerden biridir. Petunyalarınızın çiçeklenmelerini sağlamak için neler yapmanız gerektiğini içeriğin devamında anlatacağım.

Petunyalar çoğu bölgede tek yıllık olarak kabul edilir, ancak ılıman iklimlerde uzun ömürlü olarak yetiştirilebilir. Petunyalara yeterli güneş, su ve gübre vererek tüm yaz boyunca çiçek açmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu bitkiye asma saksılar çok yakışır. Çünkü bitki geliştikçe sarkar ve muhteşem bir görsel şölen sunar. Hatta bazılarının hafif bir kokusu da vardır. Bakımına dikkat edildikçe bol bol çiçek açar ve yayılıcı bir biçimde büyümeye devam eder.

Petunya Night Sky

Şimdi gelelim Petunya bakımı detaylarına;

Petunya Güneş İsteği

Petunyaların tam güneşe ihtiyacı vardır, yoksa cılız hale gelirler. Sadece direk öğle güneşinden korumalasınız. Sert güneş ve aşırı yaz sıcağı çiçeklenmenin geçici olarak durmasına neden olabilir.

Gölgede tek tük çiçek açarlar ve uzun ömürlü olmazlar. Bu bitki güney cephe balkon ve bahçeler için mükemmeldir. Öğleden sonra güneş alan yerler de oldukça güzel yetişirler. Fakaz Kuzey cephe yani sabah güneşini bir miktar alan ve genellikle esintili olan yerlerde çok verimli olmazlar.

Petunya Toprak İsteği

Petunyaların toprağı iyi drene olabilmeli. Yani saksıyı üstten suladığınızda hızlıca su saksının altından akabilmeli. Bunun için toprağına pomza taşı, kil bilyesi yada perlit gibi in organik maddelerin karıştırılmasını tavsiye ederim.

Petunya Star

Petunya Sulama

Petunyalar sıcağa oldukça dayanıklıdır, bu nedenle onları sık sık sulamak konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Haftada bir tam sulama yeterli olacaktır (bölgenizde uzun süreli kuraklık olmadıkça).

Yayılan petunya türleri ve saksılardaki petunyalar, direk toprağa dikilenlere göre daha sık sulama isteyecektir. Toprağını sık sık kontrol etmeli ve parmağınızı 2 cm kadar toprağına batırdığınızda kuruysa tekrar sulama işlemini yapmalısınız.

Petunya Besin/Gübre

Petunyaların hızlı büyümelerini ve yoğun çiçeklenmelerini desteklemek için bahardan itibaren aylık olarak dengeli bir gübre ile gübreleyebilirsiniz. Çİçekli bitkiler için olan bitki besinlerini kullanabilirsiniz.

Petunya

Petunya Budama

Petunyalarınızı yaz boyunca birkaç kez budayın ve onları yaklaşık üçte bir oranında kısaltın. Solmuşçiçeklerini üzerinde bırakmayın. Düzenli sulama ve gübreleme ile birlikte yaz boyunca çiçek açmaya devam edecektir.

Petunya Zararlılar / Hastalıklar

Yaprak bitleri ve sümüklü böcekler bir sorun olabilse de, petunyaların çok az ciddi böcek veya hastalık zararlısı vardır. Hastalığı önlemek için sulama yaparken yaprakları ve çiçekleri ıslatmaktan kaçının.

Petunya bakımı konusunda sorularınız varsa, yorum bölümünden iletmenizi rica ederim.

Yorum Bırakın