Küpe Çiçeği Neden Çiçek Açmaz? Çiçekleri Neden Dökülür? Küpeli Bakımı

Küpe çiçeğim çiçek açmıyor!, Küpe bitkimin çiçekleri neden dökülüyor? Küpe Çiçeği bakımında dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?, ne yapmalıyım diyenler için detaylı bir içerik hazırladım.

Küpe çiçeğinizi satın alıp eve getirdiğinizde harika çiçekleriyle doludurlar. Birkaç hafta sonra Küpe bitkinizin çiçeklerinin sayısı azalmaya başlar, sonra bir gün Küpe bitkiniz çiçek açmaz. Merak etmeyin; Bu, Küpe bitkilerinde sık görülen bir durumdur, genellikle kolayca düzeltilebilir. Şimdi  Küpe Çiçeğinizin yeniden güzelce çiçek açmasını sağlamak için ne yapmanız gerektiğine bakalım.

Küpe Bitkim Neden Çiçek Açmıyor?

Küpe bitkileri her zaman yeni büyüme üzerinde çiçek açar.

Bu nedenle, Küpe bitkiniz çiçek açmıyorsa, genellikle bitkinin dal uçlarından budanması gerektiğinin bir göstergesidir. Budama, Küpe bitkinize yeni dallar oluşturmaya zorlar.

Erken ilkbaharda, bitki yeterince büyüdüğünde, çiçeklenmeyi teşvik etmek için bitkinin çiçeksiz ve tomurcuksuz uçlarının kesilmesi gerekir. Ayrıca yaz boyunca çiçek vermesini istiyorsanız budamaya devam etmelisiniz. Yapmanız gereken tek şey, her dalın ucunu yaklaşık 3-4 cm kesmek.

Bitkinizi kestikten veya budadıktan sonra, altı hafta içinde çiçek açmayı beklemelisiniz. Bitkinizin yaz boyunca sürekli çiçek açmasını sağlamak istiyorsanız, ilkbahar ve yaz aylarında düzenli olarak budamanız gerekir. Aksi takdirde çiçek açması durur ve yaşlı dallar uzun bacaklı bir görünüme bürünür. Basit bir ifadeyle, Küpe çiçeğinizin eski dallarda çiçeği olamaz

Küpe Bitkisinin Çiçekleri Neden Dökülür?

1)Sıcaklıktaki hızlı değişiklikler

Özellikle daha yüksek sıcaklıklar, tomurcukların düşmesine neden olabilir. Aşırı sıcaklıklarda ise bu tomurcuk düşüşüne yaprak dökümü eşlik edebilir.

2) Yetersiz Sulama

Bitkiniz yeterince su almazsa, Küpe çiçeğinizin yapacağı ilk şey solgunluk ve yapraklarının eğilip kendini bırakmasıdır.  Onlara su vermeyi geciktirdikçe, çiçeklerini ve tomurcuklarını dökmeye başlarlar.

3) Kuru hava & Yetersiz Nem

Küpe çiçekleri minumum % 55 nemi tercih eder ve kuru iç ve dış ortam koşulları tomurcukların ve çiçeklerin düşmesine neden olur. Bu nedenle özellikle yazın bol bol bitkinizin yapraklarına su sıkmayı unutmayın.

Küpe Bitkisi Bakım Önerileri

Küpe çiçeğinizin ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açmasına yardımcı olacak bazı ipuçları:

* Düzenli olarak budamaya devam edin;

* Bitkiyi doğrudan güneş ışığına veya çok karanlık alanlara yerleştirmeyin;

* Yaz sıcaklarında, sıcağın seviyesine göre hergün yada 2 günde bir yapraklarına bol bol su sıkın. (Çok önemli)

* Aşırı sulamadığınızdan emin olun;

* Bitkiyi iyi drene olan, nemli toprağa koyun;

* Bitkinin çiçek açması veya büyümesi sırasında dengeli bir gübre ile besleyin.

Umarım bu bilgiler sizlere faydalı olur.

Buraya kadar okuduysanız size hayran olacağınız bir bitki tanıtacağım. İsmi Mednilla Magnafica. Türk ismi Medine Gülü olarak geçiyor. Görüp görebileceğiniz en güzel Medine Gülünü fotoğrafladım ve bakımından bahsettim. Okumak siterseniz buraya yada aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://cicekrehberim.com/cicek-bakimi/medine-gulu-bakimi/

Yorum Bırakın