Medine Gülü Çiçeği Bakımı | Medinilla Magnifica Çiçeği Bakımı

Bugünkü konuğum, alışılmamış ilginç pembe çiçekleri ve kocaman yaprakları ile hayran olacağınız bir bitki.

İsmi ”Medine Gülü”. Ülkemizde Medine Gülü olarak bilinse de asıl ismi ”Medinilla Magnifica” dır. Özellikle ”Çiçek Uzmanı” isimli Instagram sayfamda Medine Gülü ile ilgili sizlerden 100’lerce soru geliyor.

 • Medine Gülü bakımı nasıl yapılır,
 • Medine Gülü nasıl çiçek açar?,
 • Medine Gülümün yaprakları kurumaya başladı, ne yapmalıyım? şeklinde.

Bu soruların hepsini  bu içerikte cevaplamaya çalışacağım.

Medine Gülü

Medine Gülü Çiçeği Bakımı

Medine Gülü çiçeğini görüpte etkilenmemek mümkün değil. Hemen alıp eve getiriyim istiyor insan ama işte bakımı öyle çok kolay değil.

Bu bitkimiz Filipinli, yani tropikal bir bitki. Filipinlerde ortalama sıcaklık yıl boyu 25 ile 32 derece arasında değişiyor. Nem oranı yüksek. Güneş ışığı Yaz-Kış aynı seviyede aydınlatıyor. Yani bu bitkinin istediği tüm bakım ihtiyaçlarını karşılıyor.

Peki Türkiye öyle mi? Burası bu bitki için gurbet. Şartlar zor. Asgari ücretle yaşamaya çalışan bir vatandaş gibi. Hayatta kalmak için savaşmalı 😊

Peki ben evimde Medine Gülü yetiştiremezmiyim diye sorabiliyor olabilirsiniz. Yetiştirebilirseniz fakat bazı bakım gerekesinimlerini karşılamanız gerekecektir.

Medine Gülü Çiçeği Bakımı; Nem İhtiyacı

Ülkemizde dört mevsim yaşanıyor. Sıcaklık değerleri Filipinler de ki gibi sabit değil. Kışın ise (–) sıcaklık dereceleri hakim. Güneş ışığı azalıyor.  Evlerimizde sobalar, kaloriferler yanıyor. Bu durum ev içi nem oranın oldukça düşmesine ve havanın kurumasına neden oluyor.

Medine gülü ise nem seven bir bitki. Öncelikle siz bu bitkiyi yetiştirecekseniz bulunduğu ortamın  nem oranın kontrol etmelisiniz. Bunun için 50 TL’ye bir nem ölçer alabilirsiniz.

Evlerimizde olması gereken nem oranı 40 ila 60 arasıdır. Bu bitkimizin istediği nem oranı ise %70 civarındadır. Özellike çiçekli döneminde yapraklarına sık sık su püskürterek yeterli nem oranını sağlayabilirsiniz. Eğer bir çok tropikal bitkiniz varsa nem verme makinesi işinize çok yarayacaktır.

Medine Gülü Çiçeği Bakımı; Güneş ihtiyacı

Kışın Aralık – Şubat sonuna kadar direk güneş alabilir. Diğer zamanlarda ise sabah güneşini veya akşam güneşini 1-2 saat alabilmeli.  Bulunduğu yerin ise oldukça havadar ve  güçlü ışıklı olmalıdır. Çok sıcak havasız ortamlarda bozulmaya başlarlar.

Medine Gülü Çiçeği Bakımı; Sulama

Sulama yapacağınız su kireçsiz ve ılık olmalı. Toprağı kurudukça yada kurumaya yakın sulama yapabilirsiniz.

Kışın toprağı kupkuru olduğu halde yapraklar gayet sert ve canlı ise bir iki gün daha bekleyip sonra sulayın. Çiçeklenebilmesi için kış boyunca hafifçe su sıkıntısı çekmelidir.

Medine Gülü Çiçeği Bakımı; Toprak İsteği

Torf, pomza, kil bilyesi karışımlı, geçirgen bir toprak hazırlamalsınız. Toprağı suladığınızda saksı altındalar sular hızlıca akıp gidebilmeli. Benim ev bitkileri için kullandığım karışımı daha önce anlatmıştım. Buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.

Medine Gülü Çiçeği Bakımı; Bitki besini

Medine Gülü’nün bakım gereksinimleri karşılandığı sürece Nisan ayından Ekim ayına kadar bol bol çiçek açar.  Çiçeklenme zamanında ise 20 günde bir bitki besini verebilirsiniz. Besin olarak ise Orkide besinlerini tercih edebilirsiniz.

Medine Gülü Çiçeği Hastalıkları ve Problemleri

Medine Gülü

 • Medine Gülü çiçek açmıyor?
 • Medine Gülü’nün yaprakları kuruyor ve küçülüyor.
 • Medine Gülüm’ün yaprakları sarardı.
 • Medine Gülü çiçekleri çabuk soluyor ve goncaları dökülüyor.

Yukarı yazdığım problemlerinin hepsinin sebebi yetersiz güneş ışığı, fazla yada az sulama, ortam havasının oldukça kuru olması ve nem oranın düşük olması.

Yapmanız gerekenler!

 • Bitkiyi evinizin en fazla güneş ışığı alan yerinde konumlandırın. Direk güneş ışığı vuruyorsa tül ile filtreleyin.
 • Bitkinin bulunduğu ortamın nem oranını yükseltin.
 • Bitkinin havalanmasını sağlayın.
 • Sulamayı toprağı kurudukça yapın ve toprağının geçirgen olduğundan emin olun.

Medine Gülü bakımı ile ilgili sorularınızı hemen alttaki yorum kutuısundan iletebilirsiniz.

4 Yorum

Yorum Bırakın