Mum Çiçeği Bakımı ve Çiçek Açtırma (Hoya Carnosa) | Mum Çiçeği Ne Zaman Açar?

Bugünkü konuğum mis gibi kokusu ve dokunduğunuzda kadife hissi veren çiçekleriyle nostaljik bir bitki olan Mum Çiçeği. Bitkiler aleminde görüntü ve koku bileşimi itibariyle bir sıralama yapılsa sanırım en üst sıraları kimseye bırakmayacaktır.

Mum Çiçeği dışında Görme -koku – dokunma -tatma duyularının hepsini birden uyaran başka bir bitki varmıdır bilemiyorum. Varsa lütfen yorumlarda yazın.

Mum çiçeği evde yetiştirilebilecek en güzel çiçeklerden biridir. Boyu epey uzayabilmekte ve tırmanan bir çiçek olduğu için tel ya da bir ip üzerine bağlanmasını tavsiye ederim.

Türkçe ismini de muhtemelen çiçeklerinin balmumundan yapılmış gibi ilginç bir görüntüye sahip olmasından almıştır. Ufacık çiçekleri olmasına rağmen kokusu tüm odayı sarar.

Şimdi sizlere Mum Çiçeğinin bakımıyla beraber Mum çiçeği çiçek açtırma yöntemlerinden bahsetmek istiyorum.

Mum Çiçeği çok ilginç bir  bitkidir. Öyle her yerde ve herkese çiçek açmaz. Yerinden ve ona bakandan memnun olması gerekir. Aksi halde uzar da uzar ama çiçek açmaz.

Mum Çiçeği Çiçek Açması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kural çok basit!

Oldukça küçük bir saksıya dikin, toprağı kurudukça sulayın ve tül ardından düzenli olarak öğleden sonrası güneşini almasını sağlayın.

İşte bukadar.

Mum çiçeğinizin bakımında bu 3 kurala dikkat ederseniz  bahar aylarından sonra muhteşem çiçeklerini sizden esirgemeyecektir.

Şimdi biraz daha detaya inelim.

Mum Çiçeği Bakımı (Detaylı Anlatım)

Mum çiçeklerinin çiçek açması için ufak saksılarda köklerinin iç içe geçmesi gerekir. Bu sebeple uzun yıllar boyunca mum çiçekleri aynı saksısında bakılmalıdır.

Eğer saksısı büyük olursa tüm gücünü kök vermeye harcar ve çiçek açmaz. Bence ışık isteğinden sonra en önemli nokta bu.

Güneş görmeyen bir mum çiçeği çok zor açar. Bu nedenle pencere yakınında bol aydınlıkta bulunmalı. Günde2-3 saat kadar filtrelenmiş güneş ışığı alması sağlıklı gelişmesi ve çiçek açması için oldukça faydalı olacaktır.

Nemli hava, bol esinti ve sıcak ortamları seven bir bitkidir.

Sanılanın aksine, ihmal edilmeyi seven, biraz ilgisiz bıraktığınızda daha güzel yetişen bir çiçektir. Örneğin suyu toprak kuruduktan 1-2 gün sonra verilmelidir, sürekli düzenli bir ilgi ve bakımdan hoşlanmaz.

Mum çiçeği tropik orman bitkilerindendir ve 300 ün üzerinde türü vardır

Yaprağındaki “sanki kazırsam çıkacak” hissi veren lekeler, doğal ve bitkinin sağlıklı olduğunun göstergesidir.

Yaşlı, ve yıpranmış yapraklarını temiz bir makas yardımı ile budamanız yeni yapraklar vermesini hızlandırır.

Yapraklarında yanık izleri oluşması, çok fazla güneş ışığına maruz kaldığını ifade eder.

Ortalama 10-27 derecede yaşar, soğuğa pek dayanıklı değildir. Işık, toprak ve besin istekleri karşılandığında 1-2 yıl içinde tomurcuk verip çiçek açmaya başlar. Çoğaltılması genelde anaç bitkiden çelik alınması ile olur.

Üzerinde 2 yaprağı olan bir dalı, toprağı çabuk kuruyan küçük, toprak bir saksıya dikmek yeter de artar bile. Yaz ve ilkbahar aylarında bitki besini takviyesi uygulamanız onu mutlu eder.

Bu çiçeğin en hassas olduğu nokta kök çürümesidir. Özellikle sonbahar kış aylarında bırakın biraz toprağı kurusun.

Biraz  nazik bir çiçek bu. Sabır ister. Mesela uç sürgünlerine  dokunursanız o dalı kurur ve çiçek açmaz.

Özetlersem eğer; Mum çiçeğiniz Kuvvetli aydınlıkta konumlandırılmalı, mümkünse öğleden sonrası güneşini almalı. Saksısı oldukça küçük olmalı ve toprağı kurudukça sulanmalı.

Ayrıca bitki tomurcuktayken yerini değiştirmeyin ve solmuş çiçeklerini koparmamaya özen göstermelisiniz.

Youtube’ta izlemek isterseniz, aşağıdaki videodan bilgi sahibi olabilirler.

Yorum Bırakın