Pachira Para Ağacı Bakımı | Para Ağacı Anlamı

Pachira Para ağacı bakımı nasıl yapılır? Para ağacı çiçeği bakımı ile ilgili bilmeniz gereken her şey, tüm detaylarıyla aşağıdaki Para Ağacı Bakımı rehberimizde!

Para ağacı (Pachira aquatica), şemsiye benzeri yaprakları olan, genellikle örgülü bir gövde ile satılan, Orta ve Güney Amerika’ya özgü yaprak dökmeyen bir ev bitkisidir. Pachira Para Ağacı tropikal bir bitkidir, bu nedenle sadece belirli iklim şartlarında büyüyeceği için iç mekanda bakılması daha uygun olur.

Örgülü gövde doğal bir özellik değildir. Fidanlıklarda genç bitkilerin esnek genç gövdeleri odunsu hale gelmeden önce birbirine örülerek bu görüntü sağlanır.

Para Ağacı Bakımı

pachira-para-agaci-bakimi

Pachira para ağacının bakımı oldukça kolaydır. Kısaca özetlemek gerekirse; Onu kuvvetli ışık alan bir ortamda bulundurun, mümkünse nemli bir ortam sağlayın ve toprağı kurudukça sulayın. İşte hepsi bu kadar!

Tabi bunların yanında para ağacınızın sağlıklı yetişmesi için birkaç püf noktaya da dikkat etmeniz gerekecektir.

Para Ağacı Işık İsteği

Pachira para ağacı sürekli direk güneş ışığından hoşlanmaz. Bulunduğu yer olabildiğince aydınlık olmalı. Sabah güneşini veya akşam son 2 saat güneşini direk alabilir fakat sürekli direk güneş ışığından hoşlanmaz, yapraklarına zarar verir.

Para Ağacı Sıcaklık İsteği

Para ağacınızın sağlıklı gelişebilmesi için ortam sıcaklığı 12-24°C arasında olmalıdır. Altı ve üstü sıcaklık değerleri bitkinizin gelişimini olumsuz etkiler.

Para Ağacı Nem İsteği

Pachira bitkisi nemli bir ortam ister. Bu nedenle havası kuru olan bölgelerde sık sık yapraklarına su sıkılarak nemlenmesi sağlanmalıdır. Özellikle kış aylarında soba ve kaloriferlerin yanmasıyla evlerdeki nem oranı ciddi şekilde düşeceğinden, bu duruma oldukça dikkat edilmelidir.

Para Ağacı Sulama

Para ağacı ne kadar nemi sevse de, toprağını nemli istese de onu çok fazla sulamamaya dikkat etmelisiniz. Drenajı iyi olan bir saksıya ekerseniz kök çürümüsini engellemiş olursunuz.

Para Ağacı Toprak İsteği

Para ağacınızın sağlıklı gelişimi için ona iyi drenejlı ve hava alabilen bir toprak hazırlamalısınız. İç mekanda bakacaksanız pomza taşı karışımlı kaliteli bir torf hazırlamanızı öneririm.

İyi drene olan bir saksı karışımını tüm bitkilerinizde kullanmalısınız.

Para Ağacı Saksı Değişimi

Para ağacınız, içinden çıkan kökleri olmadığı sürece, geldiği saksıda bir süre büyümeli. Saksı değişimi gerekirse ilkbahar aylarında değişimi yapılmalıdır.

Para Ağacı Zararlıları

Para ağacı bitkisi yaprak bitleri gibi zararlıları çekebilir, ben bunun için ve herhangi bir zararlıyı kovmak için toprağa neem yağı sürmeyi ve oluşabilecek yaprak bitlerini sirkeli suyla yada oksijenli su ile temizlemenizi tavsiye ederim.

Para Ağacı Anlamı

Para Ağacı Çin feng shui sanatına göre, şans ve refahın bir sembolü olarak kabul ediliyor. Bu nedenle para ağaçları genellikle yeni düğün yapmış veya yeni eve taşınma hediyesi olarak tercih ediliyor.

Yorum Bırakın