Gecenin Kraliçesi Çiçeği Bakımı – Kadapul yada Bir Gecelik Gelin Çiçeği

Bugünkü konuğumuz çok özel bir bitki. İsmi Gecenenin Kraliçesi Çiçeği. Latince ismi Epiphyllum oxypetalum’dur. Büyük bitki seralarında bu isimle satıldığı için yazmadan geçmiş olmayayım.

Gecenin Kraliçesi Çiçeği bazı yörelerde Kadapul Çiçeği, Bir Gecelik Gelin Çiçeği veya Tek Gecelik Gelin Çiçeği olarakta biliniyor. Ben ‘’Gecenin Kraliçesi’’ ismini bu çiçeğe çok yakıştırıyorum ve içeriğin devamında bu isimle devam edeceğim.

Gecenin Kraliçesi Çiçeği

Gecenin Kraliçesi Çiçeği

Gecenin Kraliçesi çiçeği, oldukça büyüyebilen kokulu, beyaz çiçekleri ile bilinir. Çiçeklerin en belirgin özelliği sadece geceleri açmaları ve açtıktan sonra gün doğumunda tekrar kapanmasıdır. Çiçeği tam açık olacak şekilde sadece bir kaç saat yaşar ve sonrasında kapanır.

Genellikle ev bitkileri olarak yetiştirilen bu güzel bitkiler çoğunlukla epifitiktir, yani doğal yaşam alanlarında diğer bitkilerin yüzeyinde büyür. Hava ve yağmur suyu gibi çevrelerinden besin ve nem alırlar.

Çoğunlukla iç mekan bitkisi olarak yetiştirilir ancak isterseniz dış mekanda da yetiştirebilirsiniz. Bizler daha çok evde baktığımız için bu bitkimizi kaktüs topraklarına yada orkideler karışımları kullanılabilir.

Gecenin Kraliçesi Çiçeği Bakımı

Gecenin Kraliçesi çiçeği parlak, dolaylı ışığı tercih eder. Doğrudan güneşte iyi gelişmez. Bitkinin günde en az 6 saat dolaylı ışık alabileceği güneye bakan bir pencerenin etrafına yerleştirebilirsiniz.

Gecenin Kraliçesi çiçeğini yaz aylarında düzenli olarak sulayın. İlkbahardan sonbahara kadar, bitkiyi iki haftada bir sulayın. Saksı dibinden su akana kadar bitkiyi iyice sulayın. Bitkiyi tekrar sulamadan önce toprağın biraz kurumasını bekleyin. Aynı zamanda, aşırı sulama kökte hasara neden olarak bitkiyi kök çürümesine karşı hassas hale getirebilir.

Güney Meksika’nın tropik bölgelerinden geldikleri için, yetiştiriciliğinde sabit bir nem seviyesi ön planda olmalıdır. Çalışan radyatörlerin neden olduğu kuru havayı önlemek için kış aylarında bir nem tepsisi koyun veya yaprakları buğulayın. Yaz aylarında yapay nemlendiricilerin kullanımına gerek yoktur.

Bir Gecenin Kraliçesi Kaktüsünün çiçek açması, türün nadiren çiçek açması nedeniyle çok zordur.  Altı yıla kadar sürebilen olgunluğa ulaştığında çiçek açtığıda olabilir.

Gecenin Kraliçesi Kaktüs, yalnızca baharın sonlarında olgunluğa ulaştığında çiçek açar. Beyaz yıldız şeklindeki çiçeği, gelişmesi birkaç hafta sürmesine rağmen geceleri yalnızca birkaç saat açılacaktır. Gösteri en fazla altı saat süreceğinden, çiçek açan numunenizin fotoğraflarını çektiğinizden emin olun!

Gecenin Kraliçesi Çiçeği Çoğaltma

Aşağıdaki gibi yeşil çelikler hazırlayın. Daha büyük ve çift yapraklılarda alınabilir.

Saksıyı ve toprağı hazırlayın. İyi bir nem tutma ve drenaj dengesi sağlayan ‘Kaktüs & Sukulent’ kompostu gibi serbest drenajlı bir saksı karışımı seçin. Bonsai saksısı gibi sığ ve geniş saksılarınız varsa, onu kullanmanın tam zamanı.

Tropikal kaktüs kesimlerinin çoğaltılması derin toprak gerektirmez, bu nedenle çok büyük saksılardan kaçının.

Bu süre boyunca sıcaklığı 18°C’nin üzerinde olan aydınlık, dolaylı bir konum sağlayın. Bir veya iki ay daha toprakta kaldıktan sonra, ona normal bir ev bitkisi gibi davranın.

Yorum Bırakın